anasayfa

kişisel

özgeçmiş

tarihsel

sertifikalar

onur ve ödüller

fotoğraflar

kilometre taşları

80'ler

90'lar

2000'ler

çalışmalar

internet sayfaları

gazeteler

dergiler

grafikler

3d çalışmalar

uğraşılar

fotoğraf

gitar

koleksiyon

bisiklet

film

garaj tayfası

hatıra defteri

unutulmayanlar

iletişim

80'ler

1985'liler aslında 80'lerin son yarısına yetişen en şanslı kuşaklardan biri olsa gerek. Öyle ki tam bir geçiş döneminin başlangıcıdır. İyiden kötüye demesek bile tatlıdan tuzluya geçişin başıdır nitekim. Bunlar, kaseti geri sarmanın zevkini yaşamış, oyunlarını kocaman disketlere yüklemiş olmanın mutluluğunu hissetmiş kişilerdir.

Siyah-beyaz televizyonların hâlâ kullanıldığı bir dönem düşünün. TV1 vardı henüz TRT ismini almadan önce ki, o zamanlar neredeyse seyredilen tek televizyon kanalıydı. Bazen yabancı kahramanların peşine düşüp VHS kasetlere merak saldığımız, Sokak Kornişleri'ne daldığımız zamanlar da oldu. Hele o beta kasetlerdeki çizgi filmler yok mu, işte asıl bağımlılık onlardı.

Çok mutluyduk ki, kimi zaman Vaya Con Dios, kimi zaman İlhan İrem kliplerini seyrederken ayıramazlardı televizyondan bizi. Pump Up The Jam dinleyen kabarık saçlı ablalar vardı, onlar makas alırdı yanaklarımızdan. Anadol ve Murat 124'lerin dolaştığı sokaklar, kuyruklu bir Impala'nın geçişiyle kaldırımlarına kadar titrerdi adeta. Öyle ki 6-7 kişinin doldurduğu 1956 Chevrolet dolmuşlarla giderdik biz Üsküdar'a, Kadıköy'e.

En fazla da çim adam yetiştirirken eğlenirdik herhalde. Futbola hiç kanımız ısınmasa da Tanju Çolak'ı severdik. Abiler, ablalar yamalı veya yırtık kot pantolon giyerdi, bir anlam veremezdik önceleri. Sonraları yavaş yavaş anladık lâkin o zaman da modası geçmişti çoktan.

Şimdi baktığımızda hayal meyal hatırlasak dahi mutlu, sıcacık geçen tam 5 yıl yaşadık 80'lerden. Aslında o bile ömür boyu yeterdi bize.

 

1985: Konuşur, emekler ve yürür.

1986: Cümle kurar ve sorulara yanıt verir.

1987: Kafiye yapmaya başlar.

1988: İlk kez ailesiyle tatile çıkar.

1989: Okumayı ve yazmayı öğrenir. Anaokulu'na başlar.

doguhan.net internet sayfalarında yayımlanan yazı, haber, fotoğraf, video ve grafiklerin Basın-Yayın Kanunu'ndan kaynaklanan

her türlü hakları Doğuhan EROL'a aittir. İzin alınmaksızın, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

 

www.doguhan.net

Copyright 2003-2022 | Some Rights Reserved